ABD, TikTok’un uygulama mağazalarından kaldırılmasını istedi

Son vakitlerde kapalılık meseleleriyle gündeme gelen Çin merkezli toplumsal medya platformu TikTok, kullanıcı sayısını her geçen gün artırmaya devam ediyor.

Platformun her geçen gün tanınan olması nedeniyle şirket, artık daha fazla inceleme altında.

Özellikle gençler ortasında son periyotta çok yaygın olan toplumsal medya platformu TikTok için ABD tekrar harekete geçti.

ABD, TikTok’u kaldırma talebinde bulundu

ABD Federal İrtibat Kurulu (FCC), Çin ile ilgili bilgi güvenliği tasaları nedeniyle uygulamanın Android ve iOS’tan kaldırılması için talepte bulundu.

Trump idaresi sırasında benzeri bir yasaklama tehlikesi ile karşı karşıya kalan TikTok, ABD Lideri Joe Biden tarafından da “güvenlik endişesi” olarak tanımlanmıştı.

Apple CEO’su Tim Cook ve Google’ın çatı şirketi Alphabet CEO’su Sundar Pichai’ye gönderilen FCC mektubunda, “TikTok’un göründüğü üzere olmadığından” bahsedildi.

Mektupta, “Özünde TikTok, çok ölçüde ferdî ve hassas bilgi toplayan gelişmiş bir nezaret aracı olarak fonksiyon görüyor.” sözleri kullanıldı.

Ayrıca FCC, TikTok’un uygulama mağazalarından kaldırılmaması durumunda Apple ve Google’ın 8 Temmuz’a kadar komiteye bir açıklama yapması gerektiğini söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.