8 asırlık sudan koyun geçirme geleneğine ‘şap’ mahzuru

Çal ilçesinde bu yıl 27-28 Ağustos’ta düzenlenmesi planlanan, UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’nde yer alan 849’uncu ‘Sudan Koyun Geçirme Müsabakası ve Çoban Bayramı’ için 19 Ağustos’ta Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’nda kortej yürüyüşü düzenlendi.

Çobanlar, rengarenk boyanan koyunlar ve Kangal köpekleri eşliğinde kortejde yürüyüp, müsabakanın tanıtımını yaptı. Tüm hazırlıkları tamamlanan aktifliğe sayılı günler kala bölgede şap hastalığı görüldü.

10 BÜYÜKBAŞTA DAHA…

Aşağıseyit Mahallesi’nde bir kişinin geçen günlerde Ağrı’dan getirttiği büyükbaşta veteriner denetimi sırasında şap hastalığı çıkmasıyla bilgi verilince Çal İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün denetimlerinde 10 büyükbaşta daha tıpkı duruma rastlanıldı.

Bunun üzerine mahalle ile 10 kilometre çapındaki tüm yerleşim yerlerine hayvan giriş ve çıkışları yasaklandı. Hafta sonu Aşağıseyit Mahallesi’nde düzenlemesi beklenen ‘Sudan Koyun Geçirme Yarışı ve Çoban Bayramı’ da iptal edildi.

‘ÇOK ÜZGÜNÜZ’

Çal Belediye Lideri Fethi Akcan, geçen yıl olduğu üzere bu sene de Büyük Menderes Irmağı yatağının kuruduğunu, susuzluğun had safhada olduğunu hatırlatıp, şap hastalığının ortaya çıkmasıyla ikinci darbeyi yediklerini söyledi.

Başkan Akcan, “Geçtiğimiz günlerde Büyük Menderes yatağı kurudu. Barajdan su bırakıldı. Bırakılan su kısa müddette yeniden kurumaya başladı. Bugün itibariyle barajdan tekrar su bırakacaklarını söylediler. Biz, 800 yıldan fazladır düzenlenen klasik etkinliğimiz için tüm hazırlıklarımızı yapmıştık. Günler kala, Aşağıseyit’te şap hastalığının görülmesi büyük talihsizlik. Çok üzgünüz” dedi. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.