300 yıllık konağın önündeki ‘trafo’ için harekete geçildi

Antalya Valiliği Yatırım İzleme ve Uyum Başkanlığı’nca (YİKOB), İbradı ilçesinde tabiat ve ekolojik turizm noktalarından Ormana Mahallesi’nde, Osmanlı devrinden bugüne 300 yıllık geçmişe sahip düğmeli konutlar, onarıma alındı.

Ormana’da 14’ü tescilli, 12’si klâsik düğmeli konutlarla birlikte 14 de çağdaş yapının düğmeli konutlarla uyumlu halde düzenlenmesine yönelik toplam 40 konutu kapsayan çalışmaların yüzde 80’i tamamlandı.

ELEKTRİK TRAFOSUNU TARİHİ MESKENİN ÖNÜNE KOYDULAR

Sona gelinen onarımda, bölgede altyapı çalışmaları yapan elektrik dağıtım şirketinin, trafosunu tarihi konutun önüne koyduğu belirlendi.

Restore çalışmalarından sorumlu Antalya Valiliği Kültür Varlıkları Ünite Müdürü Cemil Karabayram, elektrik dağıtım şirketi yetkilisinden, restore edilen tarihi meskenin silüetini bozan elektrik trafosunu kaldırmalarını, tarihi dokuyu bozmayacak biçimde daha uygun bir alana konulmasını talep etti.

Bunun üzerine şirket çalışanlarınca, alınan karar doğrultusunda trafonun yerinin değiştirilmesi için çalışma başlatıldı.

‘PANOLARIN TARİHİ YAPILARIMIZI GÖLGELEMESİNE MÜSAADE VERİLMEYECEK’

Cemil Karabayram, Ormana Mahallesi’nin çok pahalı yapıtlarla bütünleşmiş bir alan olduğunu belirterek, “Buradaki çalışmalara elektrik, telefon ve internet üzere altyapı firmaları da dayanak veriyor. Fakat alanda uygulamasını kabul edemeyeceğimiz panolar var ve bu panoların tescilli yapıların önüne geldiğini fark ettik. Bununla ilgili sayın valimiz Ersin Yazıcı’nın başkanlığında bir çalışma yapıldı o bölgede. Artık o panolar mevcut alanlarından uzaklaştırılıyor. Hatta şöyle bir şey gündeme geldi, tüm ilçelerimizdeki tarihi yapıların bu çeşit panolardan etkilenmemesi için Sayın Valimizin talimatıyla ilgili kurumlara da gerekli bilgilendirmeler yapılacak. Bundan sonra inşallah tarihi yapılarımızı, bu çeşit elektrik panolarının gölgelemesine müsaade verilmeyecek” dedi.

Ormana konutlarının 300 yıllık geçmişi olduğunu da anlatan Karabayram, “Geleneksel mimari öğeleri taşıyor. Osmanlı’dan günümüze çok önemli yapıtlar var, bu düğmeli meskenler. Oradaki insanların yaşadığı yapılar ancak her biri farklı bir kimlik ve hoşluktaki yapılar. Kıymetli olan bu kimlikli ve özellikli yapıların önüne, onu etkileyecek, silüeti, görselliğini engelleyebilecek yapılardan kaçınmak lazım” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.